Search

Search

  >  0-1 Évesek

Hogyan neveljem gyermekem?
Milyen fejlődési szakaszai vannak?
A különböző fejlődési szakaszokban mire van szüksége?
Milyen játékokkal tudom fejleszteni?

Eljön a nap, amikor szülő válik az ember lányából, fiából.

A csodálatos vagy kevésbé csodálatos 9 hónap után, fogod a kezedben azt a kis csöppséget, mint egy ajándékot, akit úgy vártál. A szíved csordultig telik örömmel, boldogsággal, büszkeséggel. Csak nézed és arra gondolsz, hogy lehet ennyi varázslatos boldogság forrása ez a kis csöppség.

Majd otthon egyszer csak rájössz, hogy hoppá a használati utasítást elfelejtették csatolni. Senki nem tanította meg, hogyan kell jó szülőnek lenni. Persze egyrészről ott vannak az ösztönök, a megérzések, meg egy jó vagy rossz példa a te szüleidtől.

Na, ezekből kezdhetsz főzni. Mert az embernek megtanítják az iskolában, hogy a tehénnek 7 rétű gyomra van, de a szülőket nem tanítják meg arra, hogy egy gyermeknek a különböző fejlődési szakaszaiban mire van szüksége.

A gyermek ahogy nő, nem csak a teste és az ügyessége változik, hanem a szellemi és érzelmi fejlődésen is keresztülmegy.
Megfelelő játékokkal és támogató, szerető családi háttérrel mind a fizikai, testi fejlődését, mind a szellemi és érzelmi fejlődését elő tudod segíteni.

Az első 1 évet két szakaszra lehet bontani, a 0-6 hónapra és a 6-12 hónapra.

0-6

Az első 6 hónapban a gyermekek megtanulják használni az izmaikat, megértik az érzékszervi ingereket és kifejezik fizikai és érzelmi szükségleteiket.
Elsődleges tápláléka az anyatej, vagy a tápszer. 

A 0-6 hónapos időszak részletes fejlődési szintjeiről és ebben az időszakban ajánlott fejlesztő játékokról a következő bejegyzésben olvashatsz. 

6-12

6 és 9 hónapos kora között a gyermeked megtanul stabilan segítség nélkül ülni, mászni, megragad bármit amit elér, feláll és elindul. Az önálló járás jelentős eltéréseket mutat gyermekenként, van aki már 9 hónaposan jár, van aki csak 15 hónapos korára indul el. Megkezdődik a hozzátáplálás, áttérés a szilárd ételekre, a vegyes étrendre.

A 6-12 hónapos időszak részletes fejlődési szintjeiről és ebben az időszakban ajánlott fejlesztő játékokról egy másik bejegyzésben olvashatsz. 

 

FONTOS

A fizikai, testi és szellemi, érzelmi fejlődés gyermekenként eltérő lehet, ahogy a járásnál már írtam. Nem egyformák a gyerekek, valamelyik ebben, valamelyik abban ügyesebb, fejlődik gyorsabban, így, ha valamit nem pont akkor csinál, amikor azt írják, ha nem kicsit előbb vagy kicsit később az nem jelent zsenialitást vagy elmaradottságot.

 

A játékokat az egyes mozgásokhoz ajánlom, nem elsősorban pontos korhoz. Amennyiben a te gyermeked már jár 9 hónaposan, akkor bátran vehetsz neki járást fejlesztő, húzogatós vagy tologatós játékot, ha 12 hónaposan még csak mászik és bizonytalanul áll, akkor még várhatsz ezekkel a játékokkal.

Játékok

Forgó ágy fölé

Mit fejleszt:

A csecsemő már ilyen kis korban is önállóságot tanul, hiszen huzamosabb ideig egyedül tevékenykedik.
Miközben követi a körforgó mozgását, nagy mértékben erősödik a koncentrációja.

 

Hogyan helyezzük el:

A babától 20-30 cm távolságba érdemes fellógatni. Inkább a mellkasa/ hasa felé rakjuk, ne közvetlenül az arca vonalában, így több szögből tudja megfigyelni + ha megunta akkor el tud nézni más irányba (nincs az arcába nyomva közelről). ⠀

Az első vizuális mobilok elsősorban nézegetésre vannak. Ezért úgy helyezzük el, hogy a baba ne érje el a kezével.

 

FONTOS:

Bár általában a kiságy vagy a pelenkázó fölé szokták helyezni a körforgókat/mobilokat, még is azt javaslom, hogy ezek az eszközök, ne az alvóhely vagy a pelenkázó felett legyen. A kiságy az alvás helye, a megnyugvás és nem az aktivitás területe. A pelenkázó jó ötletnek tűnhet figyelemelterelés szempontjából, de akkor a fejlesztő funkcióját veszti el az eszköz, mert csak egy időszakos figyelemelterelő lesz. Montessori Mária kifejezetten felhívja a figyelmet az ébrenléti/játszó helyek és az alvó hely elkülönítésére. Így a baba már a kezdetektől pontosan meg tudja különböztetni az aktív és a nyugalmi időszakot. Érdeme a babának egy külön helyet kijelölni az aktív időszakra a lakásban, ez nem igényel plusz helyiséget, lehet a nappaliban is.

Saját körforgó/mobil készítése:

Készíthetünk házilag is mobilt/körforgót, akár a meglévő vásárolt körforgó szerkezetét felhasználva.

(forrás: @montessorijunior)

Puha játszószőnyeg

A kisbabának érdemes kijelölni egy saját részt az otthonunkban. Ez a rész az, ahol az ébrenléti idejének nagy részét tölti (legalábbis kezdetben). 

⠀⠀

Mindezt ideális esetben természetes fényben, kevésbé huzatos helyen ajánlott kialakítani. A nappali ideális helyszín, hiszen a család is itt tartózkodik a legtöbbet és innen belátható az egész helység. Plusz előny, ha amerikai konyhás a nappali, így főzés közben az Anyuka is szemmel tudja tartani a kicsit. Az első évben hatalmas változások zajlanak egy kisbabában, ezt a természetes fejlődést támogathatjuk egy megfelelően kialakított környezettel, ahol szabadon játszhat, mozoghat, felfedezhet. A kezdeti időszakban egy játszószőnyeg vagy matrac lehet, ami fölé mobilt, forgót helyezünk.

Jó ha a matrac mellet van egy tükör. A babát hosszan leköti a saját tükör képének a nézegetése.

A Play&Go Soft zsák előnye, hogy könnyen és gyorsan összepakolható a gyermek játszó része, magaddal tudod vinni, ha nagyszülőkhöz, barátnőhöz mész, így ott is ki tudod alakítani a saját aktív területét.

Játszószőnyeg - Páva
Játszószőnyeg - Pingvin

Tipegő / járás segítő

Mit fejleszt:

Nagymotoros mozgást és egyensúly érzéket. 

 

Mire figyelj:

A járás segítőknél, amire érdemes odafigyelni: Fékezhetőség, ez általában egy csavar, amit te tudsz a kerékre szorítani. A korai időszakban nagy jelentősége van, mert amikor a teljes súlyával előredőlve rátámaszkodik a járássegítőre a gyerek, nem szalad ki alóla. Elég stabil legyen a kialakítása, hogy egyedül belekapaszkodva, fel tudjon állni mellette. Jó, ha állítható a karja, így később is kényelmes tudja használni. 

 

Meddig használja:

kb 5-6 éves koráig. Természetesen már más funkcióban. Pl, ha kis kocsi, akkor taligának, ha vannak hozzá építőkockák, akkor az egy plusz játék funkció. De a sima hengeres, csörgős járássegítő is egy idő után átalakul fűnyíróvá, motorrá, szántáshoz ekévé a gyermek fantáziája által.

 

FONTOS:

A járássegítő nem torzítja a csontokat, izomzatot. Egy támaszt nyújt, a kezdeti időszakban, amikor a járás tanulja, a bútorokat és anya/apa kezét helyettesíti.

Mi lesz tovább?

Ez egy összefoglaló volt, a további bejegyzésekből kiderül, mi jellemző a 0-1 éves korosztályra, és az egyes játékok, hogyan segítik a fizikai, testi, szellemi és lelki fejlődését.
Hasznos, napi szinten használható ötleteket, információkat kaphatsz a gyermek fejlődési szintjeiről, a megfelelő fejlesztő játékokról.

 

Milyen fizikai és testi fejlődésen megy keresztül?

Milyen szellemi és érzelmi fejlődési lépcsőfokok vannak?

Mely játékokkal tudod a fizikai fejlődését elősegíteni?

Hogyan tudod elősegíteni a szellemi és érzelmi fejlődését.

 

Kérd a további tippeket, és az alábbi ingyenes anyagokat kapod meg még:

 

Az első 6 hónap fejlődési szintjei és alapjátékai. Melyik játék mit fejleszt.

A 6-12 hónap fejlődési szintjei és alapjátékai. Melyik játék mit fejleszt.

Játékbemutató videó, hogyan működik a játék, mit fejleszt

Küldhetek még személyre szabott játék ajánlatokat Neked?

logo
1
X